Ceahlăul Piatra Neamț 2 - Gloria Ultra, scor 0-1. Batchabi, decisiv, cu golul din minutul 35.

Gloria Ultra, victorioasă la Piatra Neamț! 4 puncte cucerite în ultimele două runde!

Ceahlăul Piatra Neamț 2 – Gloria Ultra, scor 0-1

Parcurs consistent pentru Gloria Ultra! Remiza cu CSM Bacău din runda anterioară, scor 0-0 la Dorohoi, a fost urmată de primul succes bifat de „păuni” în deplasările actualei ediții de campionat. Vineri, trupa lui Croitoru și-a adjudecat toate punctele meciului de la Ceahlăul Piatra Neamț 2, scor 1-0, unica reușită a partidei fiind semnată de Batchabi în minutul 35.

Derby de clasament

Prin prisma clasărilor celor două formații după 4 etape, meciul de la Piatra Neamț se încadra în categoria derby-urilor de clasament. Lucrurile ar fi stat diferit dacă „păunii” reușeau să se impună în duelul cu CSM Bacău, meci în care Gloria Ultra a avut șansele sale. Clar mai bună în prima repriză a acelui joc, formația noastră nu a găsit în mitanul al doilea soluții pentru a desface apărarea din ce în ce mai aglomerată a CSM-ului, trupă mulțumită să-și treacă în cont un punct prețios la Dorohoi. Chiar și așa, raportat la numărul de ocazii din meci, putem spune că remiza albă a fost un rezultat echitabil.

Premoniție?

La Piatra Neamț însă lucrurile au stat diferit. Tinerii nemțeni au avut o ușoară posesie în primele minute, dar pe măsură ce minutele au trecut, Săvoia & co. au pus stăpânire pe joc.

Prima ocazie periculoasă a meciului a avut-o Ciuștea în minutul 29, când a șutat periculos de la 14 metri de poarta nemțenilor, fiind foarte aproape de gol. La doar câteva minute distanță, în urma unui corner executat de Ciuștea, Șincu a avut o nouă ocazie de a marca, dar nici acum mingea nu a intrat în plasă.

Golul lui Baci a venit, în aceste condiții, oarecum așteptat și nu a fost un gol oarecare. O fază de kilogramă a atacantului camerunez, care, după ce s-a debarasat de unul dintre apărătorii adverși, a șutat superb, din întoarcere și dintr-un unghi destul de închis. O execuție imparabilă pentru Tanas – vezi aici golul lui Baci!

În minutele 48 și 58, același Batchabi a avut șansa de a majora diferența, dar imprecizia la finalizare a făcut ca tabela să rămână neschimbată. Oaspeții au avut o singură ocazie de gol, în minutul 85, când un jucător al nemțenilor a trimis cu capul milimetric pe lângă poarta lui Boison.

Rezultatul a rămas neschimbat și astfel s-a confirmat premoniția secundului Popa. L-am rugat săptămâna trecută pe Horațiu să pregătească o declarație pentru programul de meci cu CSM Vaslui, dar acesta mi-a replicat: „e cam devreme, Sabine! Ce-ar fi să așteptăm să treacă meciul cu Ceahlăul?… Dacă batem acolo?”. Ei bine, domnule, ai fost inspirat! Premoniție!

8 puncte și cea mai bună apărare!

În urma succesului, Gloria Ultra a rămas pe locul 6 al clasamentului, dar câteva precizări trebuie făcute. Echipa a ajuns la 8 puncte câștigate, doar cu unul mai puțin decât Bucovina Rădăuți și CSM Vaslui, formațiile care împart locul 4, ultimul de play-off. Iar cu vasluienii ne vom duela chiar în runda ce vine, sâmbătă, 5 octombrie, de la ora 15:00. Ce meci va fi!

Trebuie, de asemenea, remarcată organizarea inteligentă a jocului impusă de Mister Croitoru, care a transformat-o pe Gloria Ultra în gruparea cu cea mai bună apărare a campionatului. Învingătoare la 0 pe terenul Ceahlăului, formația dorohoiană a rămas cu doar două goluri primite în primele 3 etape, unul la Bacău și un altul în succesul de acasă cu Șoimii Gura Humorului. Pe locul secund în această statistică este CSM Bacău (4), urmată de Bucovina (5).

Pregătiți de confruntarea cu CSM Vaslui!

Succesul de la Ceahlăul 2, alături de cele patru puncte obținute în ultimele două etape, oferă un important boost de moral pentru „păuni” înaintea partidei de sâmbătă. Întâlnirea cu echipa din Vaslui, învinsă recent de CSM Bacău cu 0-1, nu va fi deloc ușoară, dar încrederea în echipa noastră rămâne ridicată.

Cu o defensivă solidă și un atac motivat de rezultatele recente, „păunii” vor lupta pentru a aduce încă trei puncte acasă. Fără îndoială, sprijinul suporterilor va avea un rol major în susținerea echipei pe teren, creând atmosfera necesară pentru a aduce victoria mai aproape.

Marcator: Batchabi min. 35

Primul 11 al Gloriei Ultra: 30 – Boison, 12 – Governor, 4 – Pintilei, 37 – Șincu-Scripă, 7 – Chelariu, 10 – Săvoia (cpt), 44 – Alecsoaei, 20 – Ciuștea, 15 – Ștefan, 18 – Mihalciuc, 9 – Batchabi Au mai jucat: Popovici, Dascălu, Ghenici, Bighiu.