Știința Miroslava - Gloria Ultra

Știința Miroslava – Gloria Ultra, scor 2-1: La câteva secunde de un punct extrem de meritat!

Știința Miroslava – Gloria Ultra, scor 2-1

Nu a fost să fie! Cam asta se poate spune despre înfrângerea cu 1-2 a Gloria Ultra, pe terenul Științei Miroslava, în partida disputată sâmbătă, 12 octombrie, și contând pentru etapa cu numărul 7 a sezonului 2024/25 din Liga a III-a.

Deplasare grea, după două victorii consecutive

Întreaga echipă, alături de staff, știa la ce să se aștepte. Trupa din Miroslava, una cu pretenții clare de promovare, reușise în urmă cu doar două etape să preia șefia ierarhiei, după o nouă victorie cu multe goluri, scor 4-2, contra fostului lider, FC Bacău.

Dar și încrederea „păunilor” era la cote ridicate. Gloria Ultra aborda deplasarea pe cocheta arenă din Uricani după succesele din rundele 5 și 6. A fost mai întâi un 1-0 la Piatra Neamț, cu Ceahlăul 2, urmat de o victorie cu greutate la Dorohoi, tot 1-0, contra formației CSM Vaslui, o altă candidată la play-off-ul Seriei 1. Cele 3 puncte din meciul cu vasluienii au dus și o rocadă între cele două echipe, Gloria Ultra reușind să urce în topul 4 al formațiilor ce-și câștigă dreptul de a evolua în play-off.

Știința Miroslava – Gloria Ultra: Veleități de derby

Din primul minut al disputei de la Miroslava, a fost clar că asistăm la un meci echilibrat, la un derby între două trupe de calibru extrem de apropiat. Cei doi tehnicieni, Cristian Popovici și Florin Croitoru, au pregătit tactic excelent partida, fiecare încercând să-și pună în valoare principalele arme: Știința, cu ofensiva sa extrem de percutantă, Gloria Ultra, cu excelenta organizare defensivă. Ieșenii au pasat mai mult, au încercat să pună presiune în careul oaspeților, însă apărarea dorohoienilor a funcționat perfect. Dovadă în acest sens este faptul că unica ocazie mai importantă a Științei a fost șutul plasat al lui Desmond din minutul 12.

Gloria Ultra a avut, însă, replicile sale. Iar cea din minutul 22 a fost cu adevărat o ocazie mare. Șut puternic al lui Popovici, respins de talentatul portar al gazdelor, Feșteu, urmat de o fază la care poate se putea acorda penalty. Nu a fost, dimpotrivă, centralul Amorăriței a considerat mai oportun un galben acordat lui Chelariu.

Trei goluri după pauză

Ultimele 45 de minute sau, pentru a fi mai exacți, ultimele 50, au decis soarta acestei partide și a celor 3 puncte puse în joc. Iar repriza secundă a debutat exact așa cum ne doream. La doar două minute după fluierul de start,  Batchabi a speculat inteligent o inexactitate a defensivei echipei gazdă, marcând pentru 1-0!

0-1 și din acel moment ne așteptam să o vedem mult mai prezentă în joc pe Miroslava, formație care se mândrea nu doar cu locul 1 în serie, ci și cu cel mai bun atac: 25 goluri marcate în 6 etape! Dar nu a fost așa, pentru că până spre mijlocul reprizei, tot Gloria Ultra a fost echipa mai dinamică. N-au apărut marile ocazii, dar Feșteu a avut emoții la fazele lui Mihalciuc (53) și Governor (63).

Totuși, presiunea gazdelor a crescut minut cu minut și, în ciuda faptului că fazele la poarta lui Boison au fost puține, în cele din urmă golul tot a picat. Reușita din minutul 79 i-a aparținut lui Nemțanu, iar din acel moment, Știința a prins aripi. Au mai trecut 11 minute până la următoarea ocazie importantă a gazdelor, șutul lui Unghianu, respins frumos de Boison, iar când ne pregăteam să împachetăm lucrurile și să luăm drumul Botoșaniului, a picat și golul de 2-1, unul nemeritat, raportat la cursul jocului. Același Nemțanu l-a învins pe Boison, în urma unei lovituri libere de la 19 metri, prea ușor câștigate de ieșeni.

Un punct pierdut!

Rezultatul de la Miroslava nu reflectă prea mult din ceea ce s-a jucat, în cel mai important meci din etapa #7 a seriei 1. O remiză ar fi reflectat mult mai bine desfășurarea de forțe din teren, însă ce rămâne este rezultatul. Nu doar atât, totuși, pentru că trebuie evidențiată prestația excelentă a echipei lui Croitoru, contra unei echipe ce poate trece drept cea mai în formă a seriei noastre. „Păunii” nu le-au fost cu absolut nimic mai prejos adversarilor, dimpotrivă chiar, Știința arătând de ce conduce clasamentul, doar în ultimele 15 minute ale partidei. Mergem înainte și ne pregătim de următoarea provocare. Aceasta va veni sâmbătă, la Dorohoi, în etapa #8, atunci când așteptăm un stadion plin la disputa Gloria Ultra vs. ACS USV Iași!

Știința Miroslava – Gloria Ultra , scor 2-1

Au marcat: Cosmin Nemțanu (79, 90+4) / Gabby Batchabi (47)

Știința Miroslava: 95 – Feșteu, 77 – Timbalariu, 25 – Mihăeș (cpt), 8 – Finică, 23 – Saizu, 3 – Ungurușanu, 96 – Bogleș, 9 – Cozma, 7 – Nemțanu, 11 – Unghianu, 71 – Ngong

Gloria Ultra: 30 – Boison, 23 – Bighiu, 12 – Governor, 37 – Șincu-Scripa, 44 – Alecsoaei, 7 – Chelariu, 10 – Săvoaia (cpt), 20 – Ciuștea, 18 – Mihalciuc, 77 – Popovici, 9 – Batchabi
Au mai jucat: Nechita, Corniciuc, Ghenici, Ștefan, Pintilei