Belarus - Romania 0-0

România, neînvinsă în grupă, dar egală cu Belarus | Situația la zi din grupa I de calificare la Euro 2024

Naționala României a rămas neînvinsă în grupa din preliminariile Campionatului European de anul viitor, însă remiza la 0 cu Belarus complică serios calculele de calificare.

”Tricolorii” sperau să se impună maximum de puncte în dubla din această lună cu Belarus și Andorra, pentru a-și betona poziția secundă, înaintea confruntărilor finale cu Elveția, liderul grupei, și Israel, principala contracandidată la poziția secundă.

Cifrele au fost de partea României în duelul de la Budapesta – posesie de 63% – dar dificultățile mari arătate la finalizare au privat naționala noastră de un succes important.

Jucători precum Drăguș, Alibec și Nicușor Stanciu au avut șanse bune de a deschide scorul atât în prima repriză, cât și după pauză, dar imprecizia a fost un adversar de temut. Nici cu Ianis Hagi, Moruțan, Mihăilă și Louis Munteanu în teren, jucători intrați după pauză, echipa nu a reușit să marcheze.

Astfel, România se vede nevoită să forțeze o performanță importantă pe final de campanie, acum fiind obligată să bifeze rezultate pozitive chiar în meciurile cu cele mai dificile adversare. Până una, alta, însă, duminică urmează partida cu Andorra.

Au evoluat echipele

Belarus: 12. Ignatovich – 5. Polyakov, 20. Volkov, 6. Politevich (c), 2. Pechenin – 15. Korzun, 9. Ebong – 4. Yuzepchuk, 19. Klimovich, 7. Kontsevoy – 11. Morozov. Selecționer: Carlos Ferrer

România: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 5. Screciu (Olaru min. 77)– 20. Man (Moruțan min. 61), 10. Stanciu (c) (Mihăilă min. 84), 9. Drăguș (L. Munteanu min. 77) – 7. Alibec (Hagi min. 61). Selecționer: Edward Iordănescu

Într-un alt meci al grupei disputat tot aseară, Kosovo s-a impus cu 3-0 pe terenul Andorrei. Din cauza evenimentelor aflate în desfășurare, meciul Israel – Elveția a fost amânat pentru data de 15 noiembrie.