Gloria Ultra - CSM Vaslui: Victorie cu 1-0 și salt pe loc de ”play-off”! Secundul Horațiu Popa îl felicită pe Bighiu Răzvan Andrei, marcatorul unicului gol al partidei!

Gloria Ultra – CSM Vaslui: Victorie mare cu 1-0 și salt pe loc de ”play-off”!

Gloria Ultra – CSM Vaslui

”Gloria Ultra – CSM Vaslui: Victorie cu 1-0 și salt pe loc de play-off”! Sau, pentru a da mai multă consistență titlului, ar trebui pus: ”Victorie MARE, URIAȘĂ și MUNCITĂ”! Pentru că această performanță vine în urma unui meci intens, în care fiecare jucător a dat totul pe teren!

Noi i-am spus derby de clasament

Dar ei, colegii din Vaslui, nu. Sau cel puțin asta a ajuns la urechile noastre, pentru că formația oaspete a considerat jocul o nouă confruntare cu Brodocul. Un alt gen de derby, cum s-ar spune. E adevărat, istoria foarte recentă a Gloriei Ultra este legată de defuncta Rapid Brodoc, reprezentantă a județului Vaslui în sezonul anterior al Ligii a III-a, dar cam atât…Pentru că Gloria Ultra este acum o formație dorohoiană.

Dar derby de clasament a fost 100%, dovadă și rocada care s-a făcut în ierarhie, după acest succes. CSM avea un punct peste Gloria Ultra, premergător etapei din weekend, trupa vasluiană clasându-se pe locurile 4-5, la egalitate cu Bucovina Rădăuți. Cum ambele echipe au fost învinse în această etapă #6, pe locul 4 au urcat ”păunii”. Suntem pe loc de play-off, o clasare pe care sperăm să nu o mai pierdem până la finalul sezonului regulat.

Fanii au fost, ca întotdeauna, sufletul echipei și au susținut-o necondiționat în fiecare moment. 👏🔥 Urmează provocări mari, dar cu aceeași ambiție, Gloria Ultra va continua să ne facă mândri!

Fanii au fost, ca întotdeauna, sufletul echipei și au susținut-o necondiționat în fiecare moment.

Meciul: 1-0 pe tabelă, 5-2 la numărul de mari ocazii

Confrații din presa sportivă Alex Doroftei, coleg de comentariu, și Ionuț Tăbâltoc, un jurnalist local bine cunoscut, care a avut o declarație foarte interesantă în programul meciului cu CSM Vaslui, au rezumat foarte bine ce s-a întâmplat sâmbătă, la Dorohoi. Am asistat la o partidă intensă, dificilă, în care pe plus a ieșit Gloria Ultra, datorită determinării extraordinare.

”Păunii” au pus stăpânire pe joc încă din primele minute, faza ce putea aduce primul gol venind la finalul primului sfert de oră. Reușita a fost anulată, tribuna reclamând o semnalizare greșită a offside-ului. Nu fost în minutul 15, dar deschiderea de scor se putea produce în minutul 23, la șutul excelent a lui ”Baci” Batchabi, în stâlpul din stânga porții apărate de Căușanu.

Boison a ieșit la rampă în minutul 34, într-o situație de 1 la 1 cu atacantul advers, dar aceasta a fost unica ocazie mai importantă de care CSM a beneficiat într-o primă repriză în cele din urmă adjudecată de ”ai noștri”! Golul a venit în minutul 42, fiind semnat de Bighiu, un șut excelent al jucătorului nostru, o realizare care s-a dovedit până în final echivalentă cu 3 puncte câștigate de Gloria Ultra.

Repriza a fost încheiată de ”păuni” în forță, în minutul 45 Alecsoaie ratând încă o mare ocazie la poarta lui Căușanu.

Partea secundă a început într-o nouă mai calmă, băieții lui Croitoru așteptând ca Vasluiul să iasă mai hotărâtă la joc. E adevărat, CSM a părut mai decisă după pauză, iar intrarea lui Ponea a animat atacul oaspeților. Totuși, cele mai mari ocazii ale reprizei le-au aparținut tot ”păunilor”, Mihalciuc, în minutul 58 și Batchabi, în minutul 70, trecând foarte aproape pe lângă 2-0. Recunoaștem că și noi am tremurat puțin pe final de partidă, mai ales la șutul lui Mocanu, cel mai activ jucător al CSM-ului, din minutul 80.

Dar s-a încheiat 1-0

Și uite așa, băieții lui Croitoru și Popa și-au adăugat 3 puncte în zestrea sezonului, un succes cu dublă importanță.  Pe de o parte vorbim de saltul amintit din clasament, cu poziționarea actuală pe loc de play-off. În același timp, victoria, a doua consecutivă după cea bifată la Piatra Neamț, în runda precedentă, asigură un moral excelent formației noastre, înaintea deplasării de foc la Știința Miroslava. Programat în etapa cu numărul 7, meciul, poate cel mai greu al campionatului, se dispută sâmbătă, 12 octombrie, de la ora 15:00. Ne bazăm pe susținerea fanilor și pe stadionul din Miroslava și suntem convinși că alte mii de susținători ai ”păunilor” vor fi alături de echipă în mediul online, pe canalul de YouTube al formației noastre.

Gloria Ultra – CSM Vaslui, scor 1-0
A marcat: Bighiu – Minutul 42

Au evoluat formațiile:

Gloria Ultra: Boison– Bighiu, Pintilei, Șincu, Alecsoaie, Săvoaia (cpt), Chelariu, Ciuștea, Mihalciuc, Popovici, Batchabi
Au mai jucat: Nechita, Dascălu, Governor, Corniciuc

CSM Vaslui: Căușanu – Cracea, Buhăiescu (cpt.), Rusu, Hrib, Tofan, Mocanu, Sonea, Nicolau, Burghel, Baciu.