Gloria Ultra - ACS USV Iași: Succes fără emoții și ”păunii” ating borna de 14 puncte acumulate

Gloria Ultra – ACS USV Iași: Succes fără emoții în etapa #8 din Liga 3! ”Păunii”, la borna de 14 puncte acumulate

– Este prânzul sau e încă dimineață, Alex?
– E ora 12, deci e prânzul, zic eu…
– Depinde, dacă ai fi în Grecia, ar fi încă dimineață. Pentru că ei spun ”Kalimera (bună dimineața)” până pe la ora 15…
– Și apoi…Good night, corect?

Alături de colegul de comentariu Alex Doroftei, am început ziua puși pe glume. Am luat-o din timp, încă de la ora 12:00, când am avut plăcerea a de a comenta transmisiunea live a derby-ului din campionatului județean under 19, Viitorul Dorohoi – Gloria Ultra. A fost un meci excelent, asta și pentru că juniorii noștri s-au impus clar: scor 7-1, cu goluri ”de Liga Campionilor”, cum scria cineva pe chat, marcate unul după altul.

Rezultatul ne-a dat încredere serioasă pentru ce urma. Pentru că de la ora 15:00, la 50 de metri mai în spate, pe Stadionul mare ”1 Mai” din Dorohoi (meciul juniorilor s-a disputat pe sintetic), Gloria Ultra urma să o întâlnească pe ACS USV Iași, într-o partidă contând pentru etapa #8 din Liga 3. Un duel în care punctele și o prestație solidă a băieților noștri aveau o dublă importanță. Succesul era obligatoriu pentru a-i menține pe ”păunii” în zona locurilor de play-off ale Seriei și pentru le reface moralul, afectat după înfrângerea nemeritată de la Miroslava.

Gloria Ultra – ACS USV Iași, scor 3-0: A ieșit bine!

Am obiceiul de a începe cronicile partidelor cu o introducere mai amplă în desfășurarea ostilităților de pe teren. Nu e cazul, însă, acum. Pentru că duelul cu nou-promovata din Iași, ultima clasată din Seria 1, cu un singur punct cucerit în primele 7 runde, s-a jucat doar la o poartă. A lor!

Victoria fără emoții, a patra pentru dorohoieni în actuala stagiune, s-a conturat repede. Mai exact încă din minutul 4, atunci când Batchabi a înscris la o fază lucrată excelent de simpaticul vârf camerunez din atacul Gloriei Ultra. Pentru Baci, așa cum îi spun colegii în vestiar, a fost al patrulea gol marcat în acest campionat.

Ieșenii au încercat să echilibreze meciul, dar fără mari șanse de reușită contra celei mai bune defensive a seriei. Gloria a încasat doar 4 goluri, în cinci din cele 8 meciuri disputate, Pinti & co. închizând perfect căile de acces către buturile apărate de Boison și Prisecăreanu.

În aceste condiții, continuare a fost pe aceeași linie. Chelariu (min. 10), Săvoaia (min. 15) și din nou Baci (min. 21) au forțat marcarea golului al doilea, care putea să vină la ratarea mare a lui Chelariu din minutul 32. S-a opus bine Alexandru Tentea, una dintre puținele intervenții de calitate ale portarului de ACS USV în acest meci. Nimic nu a mai fost însă de făcut în minutul 38, atunci când Ciuștea, ajuns singur în fața porții adverse, a șutat plasat pentru golul 2 al partidei.

Acesta a fost și scorul la finalul primei părți a jocului, una în care, așa cum am constatat alături de Alex, în dreptul USV-ului apăreau doar trei evenimente. Este vorba de cartonașele galbene primite de Onofrei, Asofiei și Nechita, în minutele 29, 32, respectiv 39.

10 minute de foc la poarta oaspeților

Repriza secundă a debutat cu o presiune intensă exercitată de „păuni”, care au declanșat un asalt serios asupra porții apărate de Tentea. Ocaziile mari s-au succedat, cele mai importante fiind trecute în dreptul lui Batchabi (min. 47) și Mihalciuc (min. 53). La a doua fază, doar intervenția la milimetru a pătrarului Onofrei de ACS USV a stat în fața golului e 3-0.
Dar a venit și acesta în cele din urmă, pentru că altfel nu se putea. „În sfârșit am reușit să marcăm dintr-o fază fixă,” a declarat cu bucurie secundul Horațiu Popa la finalul meciului, referindu-se la golul înscris cu capul de Pintilei în minutul 53, după un nou corner excelent executat de căpitanul Edi Săvoaia.
Putea fi și 4-0 câteva minute mai târziu, la una dintre șarjele ofensive care l-au adus la finalizare pe Ciuștea, în opinia comentatorilor, poate cel mai bun jucător al Gloriei Ultra în meciul de sâmbătă. Iar după aceasta încercare la poarta lui Tantea, Gloria Ultra a redus semnificativ turația. Victoria era deja a noastră, una fără echivoc în condițiile în care oaspeții au reușit primul șut mai periculos pe poartă, abia în minutul 90, prin nou intratul Taciuc.
Secundul Popa, care l-a înlocuit pe banca tehnică pe principalul Florin Croitoru, suspendat pentru acest meci, s-a arătat extrem de fericit la finalul partidei: „Mă bucur enorm că, în sfârșit, am reușit să marcăm și dintr-o fază fixă!”

Pe locul 5

Gloria Ultra – ACS USV Iași scor 3-0, un succes prin care echipa lui Croitoru și Popa atinge borna de 14 puncte acumulate. Succesul a urcat formația din Dorohoi o poziție în clasamentul seriei, Gloria Ultra abordând de pe locul 5 deplasarea la Bucovina Rădăuți din etapa viitoare. Un loc mai jos, chiar rivala din runda #9, care s-a întors cu o remiză prețioasă, scor 0-0, din meciul jucat la Miroslava, contra liderului. Pe locul 4, ultimul de play-off, stă CSM Vaslui, cu 15 puncte, podiumul fiind închis de CSM Bacău. Învinsă cu 3-0 vineri, în derby-ul local cu FC Bacău, CSM a rămas cu cele 16 puncte câștigate în primele 7 etape.
Echilibrul în Seria 1 este maxim, iar clasamentul pare împărțit în două. Echipe precum Bucovina Rădăuți, Gloria Ultra, CSM Vaslui, Știința Miroslava și cele două formații din Bacău vor accelera pentru o clasare pe loc de play-off la finalul regularului. În partea inferioară, lupta pentru evitarea retrogradării va fi intensă, implicând echipele Șomuz Fălticeni, Ceahlăul 2, Șoimii Gura Humorului și ACS USV Iași. Astfel, miza unui rezultat pozitiv în meciul cu Bucovina Rădăuți, programat sâmbătă, 26 octombrie, de la ora 15:00, în ultima etapă a turului, devine extrem de importantă pentru Gloria Ultra.
Dar avem încredere! Cu evoluții precise, precum cea de sâmbătă, alături de devotamentul arătat pe întreg parcursul turului de campionat, suntem convinși că echipa noastră va reuși să își atingă toate obiectivele propuse!

Clasament:
Gloria Ultra abordează de pe locul 5 deplasarea la Bucovina Rădăuți, meci din ultima etapă a turului